LOGO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 
    Logo, bir ürünün, firmanın ya da hizmetin isminin, harf ve resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir. Amblemden farklı olarak ayırt edici özellikler yanında firmanın ismini de yansıtır.
    Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten tasarımcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.
   Logo sadeliğinin yanısıra gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile akılda kalıcı olmalıdır.
Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanacağı zaman o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam bakımında bu bilgi çok önemlidir.
    Adidas şirketinden bahsedildiğinde 3 tane yan yana dağı anımsatan çizgi aklımıza gelir. Ferrari denince şaha kalkmış bir at figürü gelir aklımıza. Google deyince 4 ana renk ve arama motoru akla gelir. Mercedes deyince 3 kollu yıldız gelir akla.

   Logo bir markanın müşterilerine karşı oluşturduğu ilk görsel imajdır. Firmalar, hedef kitlelerine en iyi imajı oluşturmak için logolarını çok dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlamalıdır. Logonun Çeşitleri:

1-Sans Serif Stili Logolar: Derli toplu, keskin hatlı olan bu tarzda amaç güçlü bir ifade yakalamaktır.
2-Tek Karakterden Oluşanlar: Modern fikir ve işaretlerin olduğu logolar.
3-Çok Karakterden Oluşanlar: Birden fazla tipografik karakterden oluşur.
4-Kombinasyon Tipi: Harflerin gölgeler ve deforme edilmiş karakterler, el çizimlerinin bilgisayarda bir araya getirilip manipüle edilmesi ile yapılır.
5-Geleneksel Olmayan: Eski tarz ve yeni tarzın bütünü olanlar.
6-Yeni Tipografik Formlar: Mevcut fontların üstünde sınırsız oynama imkanı sağlayan sistem.
7-Kaligrafik : Süslü çizgiler, el yazımları ve çizimleri ile oluşturulanlar.
8-Karmaşık Formdakiler: Kelime, obje ve sembollerin bir arada olduğu logolar.
9-Numaralardan Oluşanlar: Sadece rakamlar kullanılarak yapılanlar. 

Author: logolugo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2019 LogoLugo | Profesyonel Kurumsal Logo Tasarımı‎
top